„Történelem előtti” túra: Mackó-barlang, Kápolna-barlang, Zöld-barlang
Időtartama: 7-8 óra (egésznapos)
Csobánkáról indulunk, majd először a Mackó-barlang bejáratát érjük el. Itt rövid előadás a környékről, majd megtekintjük a barlang belsejét. A barlang ősrégészetileg jelentős!
Az ásatáskor sok Rénszarvas csont került elő, és a Vadló, különböző csontjaival, ebben a rétegben magdalenien típusú kőpengéket is találtak. Mélyebb réteg rejtette a Gyapjas orrszarvú, Barlangi Hiéna, számtalan csontleleteit, köztük egész koponyákkal. Az ősmedve tej-szemfogait százával gyűjtötte itt a régészek, a barlangi medve jóval nagyobb termetű volt a ma élő Barna medvénél, hiszen teste a 4 méteres nagyságot is elérte. Kortársa volt az őskor emberének, és nem egy esetben komoly harcot vívtak egymással a száraz és tágas barlangért…
A leletek tanúsága szerint, az Őskor vadásza, a Kis kevély-barlangjában nagyon hosszú időn át menedékre lelt, nagyon jól berendezkedett, itt élt, és vadászott.
Ezután Kevély-nyereg következik, majd a Kápolna-barlang bejárati termét tekintjük meg. Ez Nagy-kevély oldalában nyílik, az alig 30 méter hosszú barlang. Száraz pusztuló üreg, mely rézkori településnyomokat rejt bejárati termében. A következő objektum: a Zöld-barlang lesz. Kb.: 30 méter hosszúságban feltárt barlang számos régészeti különlegességet rejtett tágas folyosószerű üregében. A 2002-ben történt ásatások eredményeképpen megállapítható hogy a legnagyobb mennyiségben innen előkerült cserépedény töredékek a Középső rézkor csoportjához tartoznak. Az ásatás felszínre hozott obszidiánból pattintott igen szép kőeszközöket is. Ismert a barlangból még egy szerpentinit kőbaltafej is, valamint kelta, római, és népvándorlás kori leletanyag mellett, középkori edények töredékei is.
Megnézünk még egy érdekes mészkőfejtőt, majd innen a turistaúton lesétálunk a közeli Budakalászra, ahol tömegközlekedéssel hazajutunk.